Posted on

Ležíte radi v záhrade?

Čítate si knihu, sedíte, pozorujete oblohu  alebo len hľadíte do blba? Prinášame vám inšpirácie pre kreslá, ležadlá a lavičky, vďaka ktorým je to možné.

Sedenie na záhrade, nazývane aj mobiliár, sa hodí do tieňa, pod korunu stromu alebo do rohu, odkiaľ je na záhradu výhľad z iného uhla. Môžete ho uložiť k voňavému jasmínu alebo k levanduľovému záhonu.

Už dizajn napovedá, koľko času tam strávite. Na dlhší oddych je vhodný mobiliár s operadlom alebo aj s podrúčkami. Pohodlne sa viete oprieť a vychutnať si pohľad na zvyšok záhrady, tak dlho, ako len chcete.

Foto: Ateliér Papaver

Okrem toho môže byť súčasťou mobiliára aj príručný stolík na kávu či čaj. Nič sa nestane, ak si naň aj vyložíte nohy.

Foto: Ateliér Papaver

Sedenie v hamake sa nedá nazvať inak ako lebedenie. Sadnete si do nej a ona sa vám tvarovo úplne prispôsobí. Človek relaxuje už len pri pohľade na ňu.

Foto: Ateliér Papaver

Dizajn lavičky vždy treba prispôsobiť dizajnu záhrady. Niekedy je dobré, keď lavička prirodzene zapadne do prostredia a človek si ju všimne, až keď stojí pri nej. Inokedy je ústredným prvkom záhrady a môže byť aj výraznejšia.

Foto: Ateliér Papaver
Foto: Ateliér Papaver
Foto: Ateliér Papaver

Ležanie v záhrade má veľké čaro. Je v tom dávka pôžitku a kľudu. Ležať môžete nielen na lehátku, ale aj v húpacej sieti. Na slnku s výhľadom na oblohu, či v tieni s výhľadom na košatú korunu stromu. 

Foto: Ateliér Papaver

Lavička bez operadla poslúži skôr na krátky oddych. Nemusí byť zložitého dizajnu. V jednoduchosti je krása.

Foto: Ateliér Papaver

Zdroj úvodnej fotky: Ateliér Papaver

Posted on

Inšpirácie na adventný veniec

Prvá adventná nedeľa sa blíži. Aby ste sa dovtedy stihli vybaviť krásnym adventným vencom, pripravili sme si pre vás niekoľko tipov a inšpirácií.

Návod na výrobu adventného venca nájdete v článku „Vyrobte si prírodný adventný veniec„. Podľa fotopostupu si vyrobíte voňavý čečinový základ, už ho stačí len dozdobiť!

Sviečky

Vyberte farbu sviečok, ktorá sa hodí k ostatnej vianočnej výzdobe, aby adventný veniec s výzdobou ladil. Ostatné ozdoby prispôsobte farbe sviečok, veniec tak bude pôsobiť harmonicky.

Prípadne môžete zvoliť sviečky neutrálnej smotanovej farby a veniec dozdobiť najmä zaujímavým rastlinným materiálom a prírodninami. Táto kombinácia pôsobí neutrálne a hodí sa všade.

Foto: Ateliér Papaver

Prírodné materiály

Využívajte rôzne rastliny, šišky alebo plody. Okrem ihličnanov môžete do uvitého základu použiť aj iný rastlinný materiál. Vyberajte však taký, aby sa vám pekne vysušil. Odporúčame napríklad hortenziu (Hydrangea), skímiu (Skimmia), eukalypty a jeho plody (Eucalyptus cinerea, Eucalyptus populus), brúniu (Brunia), kotúč (Eryngium) alebo cezmínu (Ilex).

Sušené jablká, limety či pomaranče v kombinácii s kôrou škorice navodia vianočnú atmosféru. Borovicové a smrekové šišky, plody cyprušteka alebo lotosu sú prírodniny, ktoré sa vďaka svojej neutrálnej farbe hodia ku všetkým iným ozdobám.

Foto: Ateliér Papaver

Vianočné ozdoby

Vianočné gule, hviezdičky, anjelici či soby dodajú vencu tradičný vianočný nádych. Používajte ozdoby zo skla alebo z dreva, pretože pôsobia oveľa príjemnejšie ako tie umelé. Pri vianočných guliach je dôležité správne odhadnúť ich veľkosť, aby boli proporčne vhodné. Platí pravidlo, že čím menší veniec, tým menšie ozdoby. Kombinujte matné aj lesklé, menšie aj väčšie.

Zopár praktických rád na záver

 • Nekombinujte príliš kontrastné farby.
 • Lep z tavnej pištole naneste vždy na ozdobu, ktorú idete prilepiť a nie priamo na veniec. Pravdepodobnosť, že sa popálite sa tak výrazne zníži 🙂
 • Nezabudnite, že veniec treba ozdobiť aj z bočných strán, nielen z tej vrchnej.
 • Ozdoby, šišky a plody nelepte na veniec ako nálepku na papier. Skúste ich povytáčať, trošku schovať medzi čečinu, pôsobí to prirodzenejšie.
 • Zdobte rovnomerne, nie však úplne zrkadlovo či geometricky presne.
 • Sušené rastliny, drevené ozdoby a šišky nelepte veľmi  tesne ku sviečkam. Mohli by ľahko začať horieť.
 • Veniec nenechávajte nikdy horieť bez dozoru.

Zdroj úvodnej fotky: Ateliér Papaver

 

Posted on

Listovka je spôsob ako využiť opadané lístie

Väčšina stromov má hlboké korene, preto absorbuje minerály zo spodných vrstiev pôdy. Ich veľká porcia ide do listov. Predstavte si, aký prospešný môže byť kompost z listov – listovka.

Listovka vzniká rozkladom lístia listnatých stromov na hromade. Jej fyzikálne vlastnosti sa líšia podľa veku a druhu drevín, ktorých lístie bolo použité. Listy väčšiny stromov obsahujú dvakrát toľko minerálov ako hnoj. Napríklad minerálny obsah listov cukrového javoru (Acer saccharinum) je nad 5%, zatiaľ čo bežné borovicové ihličie (Pinus) obsahuje z 2,5% jeho váhy kalcium, magnézium, dusík, fosfor a iné stopové prvky.

Najväčším prínosom listov je však veľké množstvo vláknitých organických látok, ktoré obsahujú. Sú výbornou prímesou pre všetky typy pôdy. Odvzdušňujú ťažké hlinité pôdy, zabraňujú príliš rýchlemu vysychaniu piesočnatých pôd, nasávajú dážď a kontrolujú odparovanie. Najprv z nich však treba vytvoriť listovku, teda kompost z listov.

Ako zberať a ukladať lístie?

Najlepším nástrojom na zber lístia sú kovové hrable s dlhými lamelami. Listovku môžete ukladať do rovnakej nádoby ako klasický kompost. Ideálny je drevený rám zložený z latiek s medzerami, cez ktoré prúdi vzduch. Nádoba nemôže mať dno, aby bola spojená s terénom. Prípadne môžete jednoducho nakopiť listie na hromadu.

Aké lístie môžeme použiť na vytvorenie listovky?

Na listovku sa dajú využiť všetky typy lístia. Dokonca aj orechové alebo dubové. Tieto však treba na jemno podrviť, aby boli v komposte rovnomerne rozmiešané. A to z dvoch dôvodov. Prvý je, že sa rozkladajú dlhšie kvôli voskovej vrstve (tzv. kutikule), ktorú majú na listoch. Druhý, že pri veľkom množstve okysľujú kompost, pretože sa z nich uvoľňujú triesľoviny (tzv. taniny). Tým pádom treba do listovky pridať viac dusíka.

Tieto tri rady vám zaručia dobrú listovku 

 1. Rozdrvte alebo polámte listy a listovka vznikne oveľa rýchlejšie. Môžete použiť záhradnú drvičku. Ak ju nemáte, dá sa požičať v požičovniach náradia. Ďalším spôsobom je prejsť lístie kosačkou bez zásobníka. Alebo najjednoduchším spôsobom je lístie polámať. Dajte ho do vriec, tie pošlapte a potom vysypte.
 2. Pridajte dusík. To znamená trochu hnoja v pomere 1:5 (1 zložka hnoja). Ak nemáte hnoj, tak dobre funguje aj pokosená tráva alebo zbytky ovocia a zeleniny. Tým sa vyváži pH listovky aj celkový pomer uhlíka k dusíku. A tiež sa vďaka dusíku začne kompost zahrievať. Tým máte zaručené, že lístie sa začne rozkladať rýchlo.
 3. Raz za dva až tri týždne hromadu otočte. Tým pridáte vzduch pre aerobné mikróby, ktoré podporujú rozklad materiálu. Ak tak spravíte aspoň trikrát až štyrikrát do konca jari, tak budete mať jemný kompost pripravený na jarnú výsadbu.

Zdroj úvodnej fotky: Ateliér Papaver

Posted on

Ktoré izbovky škodia domácim zvieratám?

Pri výbere izbových rastlín treba brať ohľad aj na domácich miláčikov. Niektoré druhy by im mohli uškodiť. Ktoré sú to a čo by sa mohlo stať?

Všetky nižšie uvedené rastliny môžu zvieratám uškodiť iba ak ich zjedia väčšie množstvo. Takže netreba panikáriť. Určite by som sa nevzdávala spoločného spolužitia domácich miláčikov a izbových rastlín.

Prípadne môžete rastlinku umiestniť na vyššiu poličku mimo dosah zvieraťa. Alebo domáceho miláčika naučiť, že sa rastlín nesmie ani dotknúť. Mnohí sa to hravo naučia.

Asparagus (asparágus)

Celá časť papradí je jedovatá pre psy a mačky, spôsobuje zvracanie, bolesť brucha, hnačku a podráždenie kože.

Dracaena (dracéna)

Listy z tejto rastliny sú jedovaté pre psy a mačky a za následok majú zvracanie, nechuť do jedla, hnačky, pokles nálady či slinenie.

Foto: Pixabay_StockSnap

Philodendron (filodendron)

Celá rastlina tochto rozšíreného druhu je jedovatá pre psy a mačky. Spôsobuje zápaly slizníc, kože a očí, opuch jazyka, slinenie, zvracanie, krvavú hnačku, kŕče a nadmerná konzumácia u mačiek spôsobuje trvalé poškodenie obličiek.

Aloe vera (aloe vera)

Šťava z aloe vera je jedovatá pre mačky a vtáky, pôsobí ako preháňadlo a mačkám môže trvalo poškodiť obličky.

Dieffenbachia (difenbachia)

Šťava z tejto rastliny je jedovatá pre všetky druhy zvierat, v tragickom prípade môže mať za následok až smrť. Príznaky sú zápal ústnej sliznice, zvracanie, krvavá hnačka, poruchy prehĺtania a dýchania.

Monstera (monstera)

Nebezpečná pre psy, mačky a hlodavce, príznaky otravy sú zápaly sliznice úst, žalúdka a čriev sprevádzaná krvavou hnačkou, zvracaním, slinením a problémami s prehltávaním.

Yuka (juka)

Je jedovatá pre psy a mačky a spôsobuje zápal slizníc tráviaceho traktu, zvracanie, hnačku a slinenie.

Sansevieria (svokrin jazyk)

Sansevieria, inak prezývaná svokrine jazyky je tiež nebezpečná pre psy a mačky. Príznaky otravy sú nevoľnosť, zvracanie, hnačka.

Zdroj úvodnej fotky: Pexels_Snapwire

 

Posted on

Vyrobte si prírodný adventný veniec (Fotopostup)

Pripravili sme pre vás návod na výrobu adventného venca z materiálov, vďaka ktorým bude krásny až do Vianoc.  

Potrebujeme:

 • Slamený korpus
 • Drôtená závitnica
 • 4 ks dlhých aranžérskych drôtov
 • 4 ks sviečok
 • Záhradnícke nožnice
 • Nožnice na drôt
 • Zapaľovač
 • Tavná pištoľ s náplňami
 • Rastlinný materiál na korpus – jedľa nordmanova (Abies nordmanniana) a pár kúskov borovice himalájskej (Pinus wallichiana)
 • Materiál na dozdobenie – hortenzia (Hydrangea), eukalyptus (Eucalyptus), kotúč (Eryngium), skímia (Skimmia), konáriky obrastené lišajníkmi a šišky

1. Rastlinný materiál nastriháme na dĺžku zhruba 10 centimetrov. Jedľu nordmannovu sme vybrali preto, že jej ihličie sa krásne usuší a neopadá. Veniec tak bude krásny až do Vianoc. Himalájska borovica slúži na spestrenie a zmenu štruktúry. Tej stačí menej.

Foto: Ateliér Papaver

2. Slamený korpus ovieneme drôtom na závitnici a na zadnej strane spravíme uzol. Na slamený korpus ukladáme malé viazaničky z nastrihaných rastlín. Prvú viazaničku priložíme z vrchnej strany, druhú z vonkajšej strany a ďalšiu z vnútornej strany korpusu, aby sme zakryli korpus z každej strany. Každú viazaničku ovienieme drôtom dvakrát, aby bola pevne pripevnená a držala na venci aj po vysušení.

Foto: Ateliér Papaver

3. Medzi jednotlivými radmi viazaničiek nechávame odstup zhruba päť centimetrov.

Foto: Ateliér Papaver

4. Keď zaplníme celý korpus, spravíme na konci zo zadnej strany uzol z drôtu. Zvyšok drôtu odstrihneme nožnicami na drôt a zatlačíme do korpusu, aby netrčal a nepoškriabal nábytok.

Foto: Ateliér Papaver

5. Dlhý aranžérsky drôt nastriháme pomocou nožníc na približne 10 centimetrov dlhé kúsky. Nad zapaľovačom nahrejeme koniec každého drôtiku a ten zapichneme do sviečky. Keď je nahriaty, ide do vosku ľahšie. Do každej sviečky zapichneme tri kúsky drôtu do tvaru trojuholníka. Zapichnuté drôty skrátime tak, aby trčali zo sviečky v dĺžke zhruba päť centimetrov.

Foto: Ateliér Papaver
Foto: Ateliér Papaver

6. Sviečky zapichneme do korpusu jednu po druhej tak, aby boli umiestnené rovnomerne do štvorca. Začneme prvou, oproti nej uložíme druhú a medzi ne ďaľšie dve.

Foto: Ateliér Papaver

7. Veniec dozdobíme tavnou pištoľou. Všetky dekorácie umiestňujeme nielen navrch venca, ale aj po bokoch.

Foto: Ateliér Papaver

Zdroj úvodnej fotky: Ateliér Papaver

Posted on

Osviežte záhradu malým vodným prvkom

Možno vás to prekvapí, ale mať vodu v záhrade je veľmi ľahké, finančne nenáročné a priestorovo úsporné. Ešte to má aj kopec výhod.

 • Aj malý vodný prvok dokáže zlepšiť mikroklímu. Počas letných dní slúži ako zvlhčovač vzduchu, čo je prospešné nielen pre vás, ale aj pre okolité rastliny.
 • Predstavte si, keď pri relaxe v záhrade počujete jemný žblnkot tečúcej vody. Pôsobí upokojujúco a pre exteriér je prirodzený. Je dôležitou súčasťou soundscapingu záhrady.
 • Vodné prvky slúžia aj ako napájadlá alebo kúpele pre vtáčiky, vážky a motýle. Čo automaticky zvýši život v záhrade.
 • Starostlivosť o takéto malé prvky je minimálna. Takže, ak chcete mať v záhrade vodu, ale nemáte čas alebo chuť sa o vodnú plochu starať, táto forma je ideálna.
Drevená kaďa je naplnená vodou a slúži ako minijazierko. Na dne sú kamene a kvetináče vodných rastlín. V takejto kadi úspešne vyrastie napríklad aj lekno.
Foto: Ateliér Papaver

Kam ho umiestniť

Najlepšie miesto je pri terase. Na prvok vidíte po celý rok a to aj z interiéru. Pri posedení počujete žblnkot vody. Vďaka umiestneniu na terasu zvlhčuje vzduch tam, kde trávite najviac času.

Z akého materiálu

Aj malý vodný prvok slúži ako dizajnový doplnok záhrady, preto ho treba zladiť s materiálmi v záhrade. Do každej záhrady sa hodí solitérny kameň obtekajúci vodou. Do záhrady vidieckeho typu skôr drevená kaďa alebo kamenný válov plný vody. Do modernej záhrady je možné zvoliť aj prvok z korténovej ocele.

Pretože je válov z kameňa, hodí sa do každej záhrady.
Foto: Ateliér Papaver

Je zhotovenie zložité?

Náročnosť na výrobu takýchto prvkov je nízka. Stačí mať na mieste len prívod elektriny pre malé ponorné čerpadlo. Prvky majú svoj okruh vody alebo sú úplne bez okruhu, takže prívod vody nie je potrebný.

Postačí vám plastová nádoba zahĺbená do terénu. Na ňu stačí dať železnú rohož a pletivo. Následne nasypať na rohož štrk. A na neho postaviť samotný prvok, teda kameň alebo nádobu, z ktorej bude pretekať voda.

Ešte jednoduchšou formou je drevená kaďa, ktorú stačí len položiť na miesto a naplniť vodou.

Údržba na zimu

Je potrebné odčerpať vodu. Na to nám pomôžu používané čerpadlá. Drevenú kaďu stačí len vyliať alebo vypolievať.

Kameň, ktorý obteká vodou. V strede má vyvŕtanú dierku, cez ktorú je prepchatá hadička s prívodom vody. Kameň stojí na štrku zachytenom na pletive. Voda preteká cez štrk do plastovej nádoby pod pletivom, kde je skryté malé čerpadlo. Táto zostava sa dá kúpiť aj v záhradných centrách. Namiesto kameňa môžete použiť mlynský kameň, ktorý už má v strede dierku.
Foto: Ateliér Papaver

Zdroj úvodnej fotky: Ateliér Papaver

 

Posted on

Ako pripraviť izbovky na zimu

So zmenou ročných období treba pozmeniť aj starostlivosť o izbové rastliny. Niečoho cez zimu potrebujú viac, iného zas menej ako v lete. Tu je návod, ako na to.  

Viac svetla

Každým dňom sú dni kratšie, a tým je aj menej svetla. Svetlo je však pre rastliny dôležité a treba im ho zabezpečiť čo najviac.

Niektorým rastlinkám možno budete musieť nájsť nové miesto bližšie pri okne. Nedávajte však rastlinky nad radiátor – suchý sálajúci vzduch im škodí.

Foto: Pexels_Lisa Fotios

Menej vody

Zalievka by sa mala cez zimu výrazne obmedziť. Tým, že počas zimných mesiacov majú rastliny pozastavený rast, bohate im stačí zálievka zopárkrát do mesiaca, napríklad raz za dva týždne. Vždy platí pravidlo, radšej nechať rastlinu preschnúť, ako ju preliať.

Vlhkosť vzduchu

So zimou začíname v domoch a v bytoch kúriť, čo spôsobuje suchý vzduch a ten rastlinám škodí. Treba im zabezpečiť vyššiu vlhkosť vzduchu jednoduchými krokmi, ktoré si môžete prečítať v článku Čo keď kvetom škodí suchý vzduch .

Vegetačný pokoj

Cez zimu sú rastliny vo vegetačnom pokoji a mali by sa nechať odpočívať. Znamená to žiadne hnojenie či presádzanie. Rastlinám sa možno nebude úplne dariť, no treba len prečkať zimu a dopriať im čas.

Zdroj úvodnej fotky: Pexels_Lum3n

Posted on

Tešte sa z kvetov dlhšie – vysušte si kyticu

Dostali ste kyticu rezaných kvetov a je vám ľúto ju vyhodiť keď zvädne? Vysušte si ju a vytvorte si z kvetov obraz či aranžmán.

Ak chcete kvety vysušiť, najjednoduchší spôsob je zavesiť ich dolu hlavou. Máte dve možnosti. Zavesiť kyticu vcelku, alebo ju rozobrať na jednotlivé kvietky a vysušiť ich po jednom.

Tieto spôsoby sušenia zachovajú pevné stonky, preto sú ideálne vtedy, ak chcete kvety umiestniť naspäť do vázy, alebo z nich vytvoriť sušený aranžmán. Potrebujete iba špagát a nožnice. Kvety zaveste na dobre vetrané miesto mimo priameho slnka a v priebehu pár týždňov sa samé vysušia.

Foto: Ateliér Papaver

Existuje však zopár druhov rastlín, ktoré treba sušiť priamo vo váze. Napríklad hortenzie. Veľa z vás má tento ker vysadený v záhrade a nevie si rady s jeho sušením. Nie je to nič komplikované. Stačí naliať do vázy trochu vody (dva až tri centimetre). Voda sa voľne vyparí z vázy aj z kvetov a kvety uschnú do týždňa až dvoch samé bez našej pomoci.

Ak sa chcete trochu viac vyhrať, skúste lisovanie kvetov. Príprava na sušenie je v tomto prípade trošku zdĺhavejšia, ale výsledok stojí za to. Opäť máte dve možnosti. Dajú sa sušiť celé kvety aj so stonkou alebo len hlavičky kvetov a jednotlivé listy samostatne.

Foto: rocktuete

Kvety treba po jednom položiť na papier tak, aby sa neprekrývali. Potom ich vložte do knižky alebo zošita. Druhým papierom ich zhora zakryte a knižku či zošiť poriadne zaťažte. Použite akýkoľvek papier – kancelársky, novinový, pijací či pauzovací. Dôležité je, aby nemal výraznú textúru, ktorá by sa mohla otlačiť na usušené rastliny.

Lisovanie kvetov je skvelou metódou sušenia pre tvorivé duše. Zlisované kúsky môžete umiestniť do rámčeka ako časť z herbára, alebo si z vysušených hlavičiek vytvoriť kvetinový obraz.

Zdroj úvodnej fotky: Africa Studio