Dostali ste kyticu rezaných kvetov a je vám ľúto ju vyhodiť keď zvädne? Vysušte si ju a vytvorte si z kvetov obraz či aranžmán.
Ak chcete kvety vysušiť, najjednoduchší spôsob je zavesiť ich dolu hlavou. Máte dve možnosti. Zavesiť kyticu vcelku, alebo ju rozobrať na jednotlivé kvietky a vysušiť ich po jednom.
Tieto spôsoby sušenia zachovajú pevné stonky, preto sú ideálne vtedy, ak chcete kvety umiestniť naspäť do vázy, alebo z nich vytvoriť sušený aranžmán. Potrebujete iba špagát a nožnice. Kvety zaveste na dobre vetrané miesto mimo priameho slnka a v priebehu pár týždňov sa samé vysušia.
Existuje však zopár druhov rastlín, ktoré treba sušiť priamo vo váze. Napríklad hortenzie. Veľa z vás má tento ker vysadený v záhrade a nevie si rady s jeho sušením. Nie je to nič komplikované. Stačí naliať do vázy trochu vody (dva až tri centimetre). Voda sa voľne vyparí z vázy aj z kvetov a kvety uschnú do týždňa až dvoch samé bez našej pomoci.
Ak sa chcete trochu viac vyhrať, skúste lisovanie kvetov. Príprava na sušenie je v tomto prípade trošku zdĺhavejšia, ale výsledok stojí za to. Opäť máte dve možnosti. Dajú sa sušiť celé kvety aj so stonkou alebo len hlavičky kvetov a jednotlivé listy samostatne.
Kvety treba po jednom položiť na papier tak, aby sa neprekrývali. Potom ich vložte do knižky alebo zošita. Druhým papierom ich zhora zakryte a knižku či zošiť poriadne zaťažte. Použite akýkoľvek papier – kancelársky, novinový, pijací či pauzovací. Dôležité je, aby nemal výraznú textúru, ktorá by sa mohla otlačiť na usušené rastliny.
Lisovanie kvetov je skvelou metódou sušenia pre tvorivé duše. Zlisované kúsky môžete umiestniť do rámčeka ako časť z herbára, alebo si z vysušených hlavičiek vytvoriť kvetinový obraz.
Zdroj úvodnej fotky: Africa Studio
Skrýva sa za sociálnymi sieťami Ateliéru Papaver, kde vás zahlcuje kvetmi a odpovedá na všetky správy. Predovšetkým sa ale venuje svadbám a tomu, aby v ateliéri každý deň klapalo všetko tak, ako má.