Čítate si knihu, sedíte, pozorujete oblohu  alebo len hľadíte do blba? Prinášame vám inšpirácie pre kreslá, ležadlá a lavičky, vďaka ktorým je to možné.

Sedenie na záhrade, nazývane aj mobiliár, sa hodí do tieňa, pod korunu stromu alebo do rohu, odkiaľ je na záhradu výhľad z iného uhla. Môžete ho uložiť k voňavému jasmínu alebo k levanduľovému záhonu.

Už dizajn napovedá, koľko času tam strávite. Na dlhší oddych je vhodný mobiliár s operadlom alebo aj s podrúčkami. Pohodlne sa viete oprieť a vychutnať si pohľad na zvyšok záhrady, tak dlho, ako len chcete.

Foto: Ateliér Papaver

Okrem toho môže byť súčasťou mobiliára aj príručný stolík na kávu či čaj. Nič sa nestane, ak si naň aj vyložíte nohy.

Foto: Ateliér Papaver

Sedenie v hamake sa nedá nazvať inak ako lebedenie. Sadnete si do nej a ona sa vám tvarovo úplne prispôsobí. Človek relaxuje už len pri pohľade na ňu.

Foto: Ateliér Papaver

Dizajn lavičky vždy treba prispôsobiť dizajnu záhrady. Niekedy je dobré, keď lavička prirodzene zapadne do prostredia a človek si ju všimne, až keď stojí pri nej. Inokedy je ústredným prvkom záhrady a môže byť aj výraznejšia.

Foto: Ateliér Papaver
Foto: Ateliér Papaver
Foto: Ateliér Papaver

Ležanie v záhrade má veľké čaro. Je v tom dávka pôžitku a kľudu. Ležať môžete nielen na lehátku, ale aj v húpacej sieti. Na slnku s výhľadom na oblohu, či v tieni s výhľadom na košatú korunu stromu. 

Foto: Ateliér Papaver

Lavička bez operadla poslúži skôr na krátky oddych. Nemusí byť zložitého dizajnu. V jednoduchosti je krása.

Foto: Ateliér Papaver

Zdroj úvodnej fotky: Ateliér Papaver

Krajinný a záhradný architekt, florista.

Vyštudovala krajinnú a záhradnú architektúru na Fakulte Architektúry STU v Bratislave. V roku 2010 spoluzaložila Ateliér Papaver. Odvtedy sa venuje floristike a záhradnej architektúre. Práve tá je v posledných rokoch jej najväčšou vášňou. A tak sa s obľubou a intenzívne zaujíma o témy súvisiace s tvorbou verejného priestoru, so záhradami, terasami a pohodlným životom v nich.

Rovnako ako vo floristike, tak aj v záhradnej architektúre preferuje používanie prírodných a autentických materiálov v exteriéroch a navrhuje zaujímavé kombinácie rastlín. Jej cieľom je vytvárať prirodzený prírodný priestor, kde ľudia chcú tráviť veľa času, pre ich mentálny aj fyzický relax a úžitok.

Viac informácií