Uverejnené

Ako pripraviť izbovky na zimu

So zmenou ročných období treba pozmeniť aj starostlivosť o izbové rastliny. Niečoho cez zimu potrebujú viac, iného zas menej ako v lete. Tu je návod, ako na to.

Každým dňom sú dni kratšie, a tým je aj menej svetla. Svetlo je však pre rastliny dôležité a treba im ho zabezpečiť čo najviac.

Niektorým rastlinkám možno budete musieť nájsť nové miesto bližšie pri okne. Nedávajte však rastlinky nad radiátor – suchý sálajúci vzduch im škodí.

Foto: Pexels_Lisa Fotios

Menej vody

Zalievka by sa mala cez zimu výrazne obmedziť. Tým, že počas zimných mesiacov majú rastliny pozastavený rast, bohate im stačí zálievka zopárkrát do mesiaca, napríklad raz za dva týždne. Vždy platí pravidlo, radšej nechať rastlinu preschnúť, ako ju preliať.

Vlhkosť vzduchu

So zimou začíname v domoch a v bytoch kúriť, čo spôsobuje suchý vzduch a ten rastlinám škodí. Treba im zabezpečiť vyššiu vlhkosť vzduchu jednoduchými krokmi, ktoré si môžete prečítať v článku Čo keď kvetom škodí suchý vzduch .

Vegetačný pokoj

Cez zimu sú rastliny vo vegetačnom pokoji a mali by sa nechať odpočívať. Znamená to žiadne hnojenie či presádzanie. Rastlinám sa možno nebude úplne dariť, no treba len prečkať zimu a dopriať im čas.

Zdroj úvodnej fotky: Pexels_Lum3n