Uverejnené

Osviežte záhradu malým vodným prvkom

Možno vás to prekvapí, ale mať vodu v záhrade je veľmi ľahké, finančne nenáročné a priestorovo úsporné. Ešte to má aj kopec výhod.

  • Aj malý vodný prvok dokáže zlepšiť mikroklímu. Počas letných dní slúži ako zvlhčovač vzduchu, čo je prospešné nielen pre vás, ale aj pre okolité rastliny.
  • Predstavte si, keď pri relaxe v záhrade počujete jemný žblnkot tečúcej vody. Pôsobí upokojujúco a pre exteriér je prirodzený. Je dôležitou súčasťou soundscapingu záhrady.
  • Vodné prvky slúžia aj ako napájadlá alebo kúpele pre vtáčiky, vážky a motýle. Čo automaticky zvýši život v záhrade.
  • Starostlivosť o takéto malé prvky je minimálna. Takže, ak chcete mať v záhrade vodu, ale nemáte čas alebo chuť sa o vodnú plochu starať, táto forma je ideálna.
Drevená kaďa je naplnená vodou a slúži ako minijazierko. Na dne sú kamene a kvetináče vodných rastlín. V takejto kadi úspešne vyrastie napríklad aj lekno.
Foto: Ateliér Papaver

Kam ho umiestniť

Najlepšie miesto je pri terase. Na prvok vidíte po celý rok a to aj z interiéru. Pri posedení počujete žblnkot vody. Vďaka umiestneniu na terasu zvlhčuje vzduch tam, kde trávite najviac času.

Z akého materiálu

Aj malý vodný prvok slúži ako dizajnový doplnok záhrady, preto ho treba zladiť s materiálmi v záhrade. Do každej záhrady sa hodí solitérny kameň obtekajúci vodou. Do záhrady vidieckeho typu skôr drevená kaďa alebo kamenný válov plný vody. Do modernej záhrady je možné zvoliť aj prvok z korténovej ocele.

Pretože je válov z kameňa, hodí sa do každej záhrady.
Foto: Ateliér Papaver

Je zhotovenie zložité?

Náročnosť na výrobu takýchto prvkov je nízka. Stačí mať na mieste len prívod elektriny pre malé ponorné čerpadlo. Prvky majú svoj okruh vody alebo sú úplne bez okruhu, takže prívod vody nie je potrebný.

Postačí vám plastová nádoba zahĺbená do terénu. Na ňu stačí dať železnú rohož a pletivo. Následne nasypať na rohož štrk. A na neho postaviť samotný prvok, teda kameň alebo nádobu, z ktorej bude pretekať voda.

Ešte jednoduchšou formou je drevená kaďa, ktorú stačí len položiť na miesto a naplniť vodou.

Údržba na zimu

Je potrebné odčerpať vodu. Na to nám pomôžu používané čerpadlá. Drevenú kaďu stačí len vyliať alebo vypolievať.

Kameň, ktorý obteká vodou. V strede má vyvŕtanú dierku, cez ktorú je prepchatá hadička s prívodom vody. Kameň stojí na štrku zachytenom na pletive. Voda preteká cez štrk do plastovej nádoby pod pletivom, kde je skryté malé čerpadlo. Táto zostava sa dá kúpiť aj v záhradných centrách. Namiesto kameňa môžete použiť mlynský kameň, ktorý už má v strede dierku.
Foto: Ateliér Papaver

Zdroj úvodnej fotky: Ateliér Papaver