Uverejnené

Inšpirácie na adventný veniec

Prvá adventná nedeľa sa blíži. Aby ste sa dovtedy stihli vybaviť krásnym adventným vencom, pripravili sme si pre vás niekoľko tipov a inšpirácií.

Návod na výrobu adventného venca nájdete v článku „Vyrobte si prírodný adventný veniec„. Podľa fotopostupu si vyrobíte voňavý čečinový základ, už ho stačí len dozdobiť!

Sviečky

Vyberte farbu sviečok, ktorá sa hodí k ostatnej vianočnej výzdobe, aby adventný veniec s výzdobou ladil. Ostatné ozdoby prispôsobte farbe sviečok, veniec tak bude pôsobiť harmonicky.

Prípadne môžete zvoliť sviečky neutrálnej smotanovej farby a veniec dozdobiť najmä zaujímavým rastlinným materiálom a prírodninami. Táto kombinácia pôsobí neutrálne a hodí sa všade.

Foto: Ateliér Papaver

Prírodné materiály

Využívajte rôzne rastliny, šišky alebo plody. Okrem ihličnanov môžete do uvitého základu použiť aj iný rastlinný materiál. Vyberajte však taký, aby sa vám pekne vysušil. Odporúčame napríklad hortenziu (Hydrangea), skímiu (Skimmia), eukalypty a jeho plody (Eucalyptus cinerea, Eucalyptus populus), brúniu (Brunia), kotúč (Eryngium) alebo cezmínu (Ilex).

Sušené jablká, limety či pomaranče v kombinácii s kôrou škorice navodia vianočnú atmosféru. Borovicové a smrekové šišky, plody cyprušteka alebo lotosu sú prírodniny, ktoré sa vďaka svojej neutrálnej farbe hodia ku všetkým iným ozdobám.

Foto: Ateliér Papaver

Vianočné ozdoby

Vianočné gule, hviezdičky, anjelici či soby dodajú vencu tradičný vianočný nádych. Používajte ozdoby zo skla alebo z dreva, pretože pôsobia oveľa príjemnejšie ako tie umelé. Pri vianočných guliach je dôležité správne odhadnúť ich veľkosť, aby boli proporčne vhodné. Platí pravidlo, že čím menší veniec, tým menšie ozdoby. Kombinujte matné aj lesklé, menšie aj väčšie.

Zopár praktických rád na záver

  • Nekombinujte príliš kontrastné farby.
  • Lep z tavnej pištole naneste vždy na ozdobu, ktorú idete prilepiť a nie priamo na veniec. Pravdepodobnosť, že sa popálite sa tak výrazne zníži 🙂
  • Nezabudnite, že veniec treba ozdobiť aj z bočných strán, nielen z tej vrchnej.
  • Ozdoby, šišky a plody nelepte na veniec ako nálepku na papier. Skúste ich povytáčať, trošku schovať medzi čečinu, pôsobí to prirodzenejšie.
  • Zdobte rovnomerne, nie však úplne zrkadlovo či geometricky presne.
  • Sušené rastliny, drevené ozdoby a šišky nelepte veľmi  tesne ku sviečkam. Mohli by ľahko začať horieť.
  • Veniec nenechávajte nikdy horieť bez dozoru.

Zdroj úvodnej fotky: Ateliér Papaver