Uverejnené

Ktoré izbovky škodia domácim zvieratám?

Pri výbere izbových rastlín treba brať ohľad aj na domácich miláčikov. Niektoré druhy by im mohli uškodiť. Ktoré sú to a čo by sa mohlo stať?

Všetky nižšie uvedené rastliny môžu zvieratám uškodiť iba ak ich zjedia väčšie množstvo. Takže netreba panikáriť. Určite by som sa nevzdávala spoločného spolužitia domácich miláčikov a izbových rastlín.

Prípadne môžete rastlinku umiestniť na vyššiu poličku mimo dosah zvieraťa. Alebo domáceho miláčika naučiť, že sa rastlín nesmie ani dotknúť. Mnohí sa to hravo naučia.

Asparagus (asparágus)

Celá časť papradí je jedovatá pre psy a mačky, spôsobuje zvracanie, bolesť brucha, hnačku a podráždenie kože.

Dracaena (dracéna)

Listy z tejto rastliny sú jedovaté pre psy a mačky a za následok majú zvracanie, nechuť do jedla, hnačky, pokles nálady či slinenie.

Foto: Pixabay_StockSnap

Philodendron (filodendron)

Celá rastlina tochto rozšíreného druhu je jedovatá pre psy a mačky. Spôsobuje zápaly slizníc, kože a očí, opuch jazyka, slinenie, zvracanie, krvavú hnačku, kŕče a nadmerná konzumácia u mačiek spôsobuje trvalé poškodenie obličiek.

Aloe vera (aloe vera)

Šťava z aloe vera je jedovatá pre mačky a vtáky, pôsobí ako preháňadlo a mačkám môže trvalo poškodiť obličky.

Dieffenbachia (difenbachia)

Šťava z tejto rastliny je jedovatá pre všetky druhy zvierat, v tragickom prípade môže mať za následok až smrť. Príznaky sú zápal ústnej sliznice, zvracanie, krvavá hnačka, poruchy prehĺtania a dýchania.

Monstera (monstera)

Nebezpečná pre psy, mačky a hlodavce, príznaky otravy sú zápaly sliznice úst, žalúdka a čriev sprevádzaná krvavou hnačkou, zvracaním, slinením a problémami s prehltávaním.

Yuka (juka)

Je jedovatá pre psy a mačky a spôsobuje zápal slizníc tráviaceho traktu, zvracanie, hnačku a slinenie.

Sansevieria (svokrin jazyk)

Sansevieria, inak prezývaná svokrine jazyky je tiež nebezpečná pre psy a mačky. Príznaky otravy sú nevoľnosť, zvracanie, hnačka.

Zdroj úvodnej fotky: Pexels_Snapwire