Uverejnené

Výsadba cibuľovín vo vrstvách (Fotopostup)

Nemáte záhradu, ale chceli by ste na balkóne cibuľoviny? Ukážeme vám, ako ich vysadiť do kvetináča tak, aby doslova praskal vo švíkoch. 

Cibuľoviny sa dajú pestovať aj v kvetináči a vyzerá to fantasticky. Stačí ich vysadiť na husto vo vrstvách a výsadba bude prekypovať kvetmi. Vďaka výsadbe vo vrstvách sa do kvetináča zmestí viac cibuľovín. Ak vyberiete druhy kvitnúce postupne, tak sa budú rastliny v kvitnutí striedať.

Vybrala som pre vás dve kombináce cibuľovín, ktoré sa líšia farbami aj dĺžkou kvitnutia.

Kombinácia cibuľovín vo farbách ružová a fialová s kvitnutím od apríla do mája

Muscari latifolium (modrica), výška 20cm, sadí sa do hĺbky 8cm v IX-XII a vykvitne IV-V.
Tulipa ´Lting Love´ (tulipán), výška 50cm, sadí sa do hĺbky 10cm v IX-XII a vykvitne IV-V.
Tulipa ´Nightrider´ (tulipán), výška 50cm, sadí sa do hĺbky 10cm v IX-XI a vykvitne IV-V.

Foto: Ateliér Papaver

Kombinácia cibuľovín vo farbách biela a marhuľová s kvitnutím od februára do apríla

Crocus Jeanne d´Arc (krokus), výška 15cm, sadí sa do hĺbky 5cm v IX-XII a vykvitne II-III.
Galanthus nivalis (snežienky), výška 15cm, sadí sa do hĺbky 5cm v IX-XII a vykvitne III-IV.
Narcissus ´Replete´ (narcis), výška 35cm, sadí sa do hĺbky 10cm v IX-XI a vykvitne IV.

Foto: Ateliér Papaver

Postup výsadby vo vrstvách:

1. Na dno keramického kvetináča s výškou a priemerom minimálne 30 centimetrov vysypeme polámané kúsky tehly do výšky dva centimetre. Namiesto kúskov starej tehly môžete použiť keramzit, ktorý sa dá kúpiť v záhradkárstve aj v malom päťlitrovom balení. Táto vrstva je drenážna. Vtečie do nej prebytočné množstvo vody a tehla či keramzit ju do seba nasajú. Udržujú tak vlhkosť v spodnej časti kvetináča.

Foto: Ateliér Papaver

2. Na úlomky tehly nasypeme univerzálny záhradnícky substrát tak, aby siahal do výšky zhruba 13 až 15 centimetrov od okraja kvetináča.

Foto: Ateliér Papaver

3. Najprv sadíme veľké cibule tulipánov alebo narcisov. Pri výsadbe cibuľovín si treba všímať dve veci. Prvou je hĺbka, do ktorej sa má daný druh cibuľky posadiť. Druhou je tvar cibuľky a pri výsadbe ju otočiť správne tak, aby ich vystúpený úzky cíp smeroval hore. Môžete ich ukladať husto vedľa seba, ale tak, aby sa nedotýkali.

Foto: Ateliér Papaver

4. Prisypte trochu zeminy tak, aby bola zhruba šesť centimetrov od okraja. Následne môžete poukladať menšie cibuľky modríc, krokusov alebo snežienok. Opäť ich treba uložiť správne.

Foto: Ateliér Papaver

5. Potom treba cibuľky zasypať zeminou vo vrstve asi jeden centimeter od okraja a poliať. Výsadba nesmie premrznúť, preto ju treba chrániť pred mrazom a tiež udržiavať do jari mierne vlhkú.

Foto: Ateliér Papaver

Zdroj úvodnej fotky: Ateliér Papaver