Detské preliezky v záhrade nemusia byť bláznivo farebné a umelé. Aj z prírodných materiálov sa dá urobiť kreatívne hravé miesto, ktoré zo záhrady nebude kričať.
Ak sú deti v záhrade, je to vidieť na prvý pohľad. Obnáša to presne jednu trampolínu, dve hojdačky, pieskovisko, pár lôpt v trávniku a v lete nafukovací bazén. Všetko v krikľavých farbách, lebo je zaužívaná predstava, že deti potrebujú mať všetko pestrofarebné.
A pritom majú v mysliach toľko príbehov. Na každý deň desiatky. Deti majú natoľko bohatú fantáziu, že im stačí priestor na realizáciu, kúsok trávnika, pár preliezok a najlepšie klubovňa v podobe malého domčeka alebo stanu.
Ako lepšie spraviť detskú skrýšu, než ju vytvoriť priamo zo stromov?
Modelujte z vŕby
Tunely, teepee stany, iglu. S vŕbou sa dá spraviť mnoho tvarov a veľkostí. Čo znamená, že sa zmestí aj do malej záhrady.
Stane sa nenápadnou skrýšou nielen pre deti, ale aj pre kohokoľvek, kto nechce byť rušený. Naríklad pri meditácii či čítaní knihy.
Z vŕby sa dajú vyrobiť aj veľké altánky, záhradné oblúky, tunely či labyrinty. Okrem toho sa vŕba používa na plotové výplne alebo steny vyvýšených záhonov.
Stavba sa počas roka mení a vyzerá zaujímavo aj v zime. Poteší desiatky rokov a keď deti odrastú, je krásnym prírodným prvkom v záhrade.
Kam vŕbové teepee umiestniť
Vyberte slnečnú časť záhrady. Dôležité je aj to, aby celá stavba mala rovnaké podmienky, aby všetky prúty rástli rovnomerne.
Stavbu je najlepšie realizovať na jar alebo na jeseň v čase vegetačného pokoja.
Veľkosť konštrukcie
Základom je kruh veľkosti najmenej dva metre. Ideálne okolo troch metrov. Príliš veľký objekt by nenavodil pocit skrýše a útulna, takže netreba to preháňať. Výšku by mal mať minimálne 2,5 metra. Pri väčšom priemere 3-3,5 metra.
Nie každá vŕba je vhodná
Niektoré druhy sa lámu. Ideálna je vŕba košikárska (Salix viminalis). Rastie pozdĺž riek a potokov alebo na brehoch rybníkov.
Najlepšie je používať dvojročné až trojročné prútie, ktoré už je vysoké štyri až päť metrov a zároveň ešte dosť ohybné. Pokiaľ možno rovné a nerozvetvené konáre. Medzery sa vypletú jednoročným prútím. Ideálne, ak je čerstvé, to znamená len deň alebo dva odrezané.
Realizáciu zvládne každý
Vrbové prútie sa strká do zeme po obvode kruhu do hĺbky 50 centimetrov vo vzdialenosti 30 centimetrov od seba. Buď sa dopredu po obvode vyhĺbi ryha hlboká 50 centimetrov, prútie sa tam vloží a prisype, alebo sa s pomocou rydla robia jamky pre každý konár.
Ak je prútie dosť dlhé, tak sa hneď pri realizácii môže navrchu zviazať do špicu. Ak je ešte krátke, treba počkať, kým konáre o pár desiatok centimetrov narastú. Vŕba je extrémne rýchlo rastúca drevina, takže nečaká sa dlho.
Teepee sa dá „vytunningovať“
Stavba máva minimálne jeden vstup. Stačí nechať po obvode medzeru bez konárov na dĺžke asi 80 centimetrov a vstup je hotový. Prípadne sa dá otvor zmenšiť tak, že sa tam vpletú menšie konáre.
Do teepee môže viesť zvlnený tunel, ktorý chráni vnútorný priestor pred pohľadmi zvonka. To si vyžaduje o niečo viac priestoru.
Ako sa o vŕbové teepee starať?
Vyžaduje si veľmi malú údržbu. Prúty postupne rastú, nový prírastok stačí zapliesť do konštrukcie, prípadne niektoré prúty zastrihnúť. Jediné, čo teepee zo začiatku potrebuje, je viac polievať, kým sa prúty dobre zakorenia.
Krajinný a záhradný architekt, florista.
Vyštudovala krajinnú a záhradnú architektúru na Fakulte Architektúry STU v Bratislave. V roku 2010 spoluzaložila Ateliér Papaver. Odvtedy sa venuje floristike a záhradnej architektúre. Práve tá je v posledných rokoch jej najväčšou vášňou. A tak sa s obľubou a intenzívne zaujíma o témy súvisiace s tvorbou verejného priestoru, so záhradami, terasami a pohodlným životom v nich.
Rovnako ako vo floristike, tak aj v záhradnej architektúre preferuje používanie prírodných a autentických materiálov v exteriéroch a navrhuje zaujímavé kombinácie rastlín. Jej cieľom je vytvárať prirodzený prírodný priestor, kde ľudia chcú tráviť veľa času, pre ich mentálny aj fyzický relax a úžitok.