![]() |
Venujeme sa krajinnej a záhradnej architektúreNajčastejšie riešime tieto projekty:
Kde pôsobímePracujeme v rámci celého Slovenska, aj v pohraničnej oblasti Rakúska. Po dohode aj ďalej. |

Ing. Lenka Hlubinová Vargová
Krajinný a záhradný architekt
Vyštudovala krajinnú a záhradnú architektúru na Fakulte architektúry v Bratislave. V roku 2010 spoluzaložila Ateliér Papaver, kde sa okrem záhradnej architektúry venuje aj floristike a kvetinovým workshopom pre verejnosť. Vo svojej tvorbe necháva vyznieť prirodzenosť a uvoľnenosť prírody. Sú jej blízke rozkvitnuté trvalkové záhony, patina a tradičné materiály používané v exteriéri, ako sú drevo či kameň. Pri navrhovaní dbá na to, aby sa záhrada počas roka menila a súznila so životným štýlom, architektúrou priľahlej stavby a denným programom jej majiteľov.
Ako pristupujeme k tvorbe
Tak ako k práci s kvetmi, aj k záhradnej tvorbe pristupujeme citlivo, a s rešpektom k prírode a urbanizovanému okoliu pozemku. Okrem osobného rozhovoru s investorom je pre nás dôležité riešené územie bližšie spoznať. Pozrieť si jeho náväznosti na okolie a výhľady z pozemku či na pozemok. Zoznámiť sa s architektúrou stavieb na pozemku aj v okolí a s použitými stavebnými materiálmi.
To je podstatné najmä preto, aby sme dokázali záhradu plynulo prepojiť s jej okolím a interiérom prislúchajúcich budov. Po tejto dôkladnej analýze, ktorej súčasťou je aj definovanie problémov, ktoré treba na pozemku vyriešiť, sa môže začať tvorivý proces navrhovania, počas ktorého sme s investorom v kontakte a návrh priebežne konzultujeme. Konzultácie prebiehajú na pozemku, prípadne na inom mieste, ale aj na diaľku – telefonicky, mailom či skypom.
Pracujeme s rastlinami, ktoré sú typické pre naše zemepisné šírky a hodia sa do konkrétneho návrhu. Typické sú pre nás uvoľnené koruny stromov a kríkov, premenlivé počas roka. Pretože práve premenlivosť považujeme za najväčšiu výhodu exteriéru. Vždy je iné svetlo, iné zvuky, iná teplota, iná vôňa alebo ročné obdobie.
Riešime záhrady v rôznom stupni rozvoja – nové, kde začíname návrhom terénu až po finálny návrh, ale aj staršie, kde navrhujeme dosadby do odrastených záhonov, v ktorých sa rokmi stratila trvalková a pôdopokryvná etáž. Poprípade starším záhradám v rámci revitalizácie navrhujeme aj novú celkovú koncepciu.
Vždy sa snažíme na pozemku ponechať čo najviac jestvujúcich drevín – jednak kvôli rešpektu k nim, a tiež preto, že tvoria atmosféru. Zároveň dodávajú záhrade príjemnú mierku, kedy je človek hneď skrytý pod korunami stromov a vysokých krov a nemusí roky čakať, kým rastliny vyrastú.
Štandartný postup práce
(pri zložitejších alebo veľkých projektoch je počet konzultácií väčší):
- Predbežná cenová ponuka na projekčné služby.
- Osobná obhliadka a následné potvrdenie predbežnej ponuky.
- 1. konzultácia návrhu.
- 2. konzultácia návrhu.
- Odovzdanie projektu.
- Cenová ponuka na realizáciu.
- Pravidelný autorský dozor počas realizácie (veľmi dôležité pre správne vyhotovenie detailov a výber materiálov).
Čo obsahuje bežný projekt návrhu záhrady pri rodinnom dome
(počet a druh výkresov sa môže meniť v závislosti od projektu)
- Navrhovaná kompozícia.
- 3D vizualizácie.
- Terénne úpravy (pôdorys, rezy).
- Vytyčovací výkres plôch (spevnených aj nespevnených).
- Výkres s názvami rastlín.
- Detail mikropriestoru a navrhovaných prvkov.
- Osadzovací výkres.
- Vytyčovací výkres rastlín.
- Osvetlenie.
- Podklad pre závlahu
- Výkaz plôch a materiálov, bilancie rasltinného materiálu.
- Cenová ponuka na realizáciu.