Uverejnené

Starajte sa o kvety ako profíci a vydržia vám dlhšie

Ako sa o správne starať o rezané kvety, aby vám robili radosť čo najdlhšie? Tu je niekoľko jednoduchých, ale fungujúcich rád.

Kým umiestnite kvety do vázy

Ak ste vázu dlhšie nepoužili, najprv ju umyte a dobre vypláchnite. Ideálne je, keď máte pripravenú odstátu vodu, aspoň 5-8 hodín, z ktorej sa už vyparil chlór. Ak nie tak vázu jednoducho napustite vodou a nechajte chvíľu odstáť. Nedávajte kvety do príliš studenej ani teplej vody. Vodu je najlepšie meniť každý deň.

Množstvo vody vo váze prispôsobte kvetom

Väčšina rastlín má tvrdé stonky. Také potrebujú vo váze veľa vody, kľudne aj do výšky hladiny 10-15 cm.

Rastliny s mäkkými stonkami, ako sú napríklad tulipán, hyacint, modrica, iskerník alebo veternica si vystačia s vodou do výšky hladiny zhruba 5 cm.

Odlistite stonky

Zbavte kvety listov do tej výšky, kam siaha voda. Predídete tým zahnívaniu stoniek a rýchlemu žltnutiu vody, čo predĺži ich životnosť. Listy odtŕhajte jemne, aby nedošlo k poškodeniu stoniek.

Odrežte stonky ako profíci

Na začiatok dve základné pravidlá:

  1. Hneď ako stonky zrežete, dajte kvety do vody, aby rez nevyschol.
  2. Čím je rez ostrejší a čerstvejší, tým ľahšie dokáže rastlina vodu prijať, preto je dobré kvety nanovo zrezať aj každý druhý deň.

Drevnaté stonky nastrihnite ostrými záhradníckymi nožnicami pozdĺžne, aby sa čo najviac zväčšila plocha rezu, cez ktorú rastliny pijú vodu a živiny. Platí to napríklad pre orgován alebo kalinu. Druhým spôsobom je pobúchať konce stoniek kladivom, aby sa narušili pletivá a rastliny mohli piť.

Foto: Ateliér Papaver

Ruže sa ostrým nožom zrezávajú do šikma. Používajte nôž a nie nožnice, aby ste príliš nestlačili stonku, čo by ružiam uškodilo. Šikmý rez opäť používame preto, aby sa zväčšila plocha rezu.

Foto: Ateliér Papaver

Rastliny s mäkkými stonkami, ako sú cibuľoviny zrežte rovno a priečne ostrými záhradníckymi nožnicami.

Hortenzie potrebujú špeciálnu starostlivosť. Odrežte ich šikmo nožíkom a vložte ich do vriacej vody do výšky 5-7 cm na tri minúty. Následne ich vyberte a dajte do čerstvej vody. Horúca voda roztiahne kapiláry v stonkách hortenzií a tak budú ľahšie vedieť prijímať vodu.

Ostatné rastliny stačí skrátiť do šikma záhradníckymi nožnicami.

Foto: Ateliér Papaver

Vázu s kvetmi umiestnite na vhodné miesto

Kvety vydržia najdlhšie čerstvé na chladnejších miestach. Teplo spôsobuje, že sa z kvetov uvoľňuje viac vody, ako dokážu prijať, čo zapríčiňuje skoršie vädnutie.

Vyhnite sa preto umiestneniu vázy v blízkosti zdrojov sálavého tepla, ako sú radiátory, krby, sporáky a taktiež miest s priamym slnečným žiarením, alebo vedľa misy s ovocím. Ovocie dozrievaním vylučuje etylén, ktorý podporuje vädnutie kvetov.

Zdroj titulnej fotky: Ateliér Papaver