Uverejnené

Vyrobiť kvetinovú tekvičku je jednoduché (Fotopostup)

Vyzerá to fantasticky. Hokkaido, ozdobná tekvička, muškátová alebo aj klasická veľkoplodá tekvica. Všetky môžu poslúžiť ako prírodné nádoby na kvetinový aranžmán. 

Potrebujeme:

  • 1ks tekvica
  • Aranžérska hmota na rezané kvety
  • Polievková lyžica
  • Aranžérsky nôž
  • Záhradnícke kliešte
  • Rastlinný materiál, pričom my sme použili eukalyptus, bordové listy dubu, bordové listy populusu, prerastlík, kotúč, jarmanka, eustoma, parasca, wax(Chamelaucium), šípky.

Postup:

1. Aranžérskym nožom prerežte naprieč tekvicu v jej vrchnej časti. Následne polievkovou lyžicou vydlabte vnútro. Prechádzajte s lyžicou po okrajoch až kým nenarazíte na tvrdú dužinu.

Foto: Ateliér Papaver

2. Namočenú floristickú hmotu odrežte nožom na takú veľkosť, aby sa zmestila do vnútra tekvice. Nemusí presne kopírovať tvar, môžu tam byť medzery, to nevadí.

Foto: Ateliér Papaver

3. Ako prvé vpichujte do hmoty eukalyptus a prerastlík. Rastliny by mali byť zapichnuté do hmoty minimálne v dĺžke tri centimetre. Skracujte ich kliešťami na potrebnú dĺžku tak, aby výška tekvice tvorila jednu tretinu výšky aranžmánu a rastliny dve tretiny.

Foto: Ateliér Papaver

4. Postupujte s umiestňovaním rastliniek do aražmánu. Zapichnite dubové listy, populus, parascu aj wax (Chamelaucium). Tekvičku si pri práci točte, aby ste mali rastliny rovnomerne v celom aranžmáne.

Foto: Ateliér Papaver

5. Na záver zapichnite ružovú eustomu, modrý kotúč, jarmanku a šípky. Hotovo!

Foto: Ateliér Papaver

Starostlivosť:

Aranžérsku hmotu treba každý druhý deň poliať, tak aby ostávala stále vlhká. S vodou to ale nepreháňajte. Nalejte len také množstvo, aké vsaje do seba aranžérska hmota. Voda by nemala v tekvici stáť.

Takýto aranžmán vydrží vo vykurovanom interiéri zhruba päť až sedem dní. V chladnom exteriéri aj desať až dvanásť dní.

Zdroj úvodnej fotky: Ateliér Papaver