Uverejnené

5 dôvodov, prečo osloviť záhradného architekta

V našich záhradách trávime osem až deväť mesiacov v roku. Zvyšok roka ju máme na výhľad z interiéru. Čo myslíte, oplatí sa, aby sa na ňu pozrel odborník?

Dať si chutný obed s rodinou na čerstvom vzduchu, čítať knihu v tieni, kopať si loptu s deťmi, grilovať, záhradničiť, posedieť s kamarátmi pri ohni. Zacvičiť si na terase, opaľovať sa alebo okúpať sa v bazéne.

To všetko sa dá robiť v záhrade. Aby to ale bolo možné, chce to logiku, vkus a znalosti. Tak, ako nápaditý a vkusný rodinný dom vznikne v rukách architekta, tak aj plnohodnotný exteriér vzniká v rukách odborníka.

1. Záhradný architekt vidí plusy aj mínusy vášho pozemku

S jeho potenciálom vie pracovať a rozvinúť ho. Naopak negatívne prvky v návrhu vyrieši, prípadne šikovne zakryje.

Architekt má vizuálne nadanie a zmysel pre kompozíciu. Výsledkom teda nebudú tuje popri plote, ale priestor, ktorý bude mať atmosféru a funkciu.

2. Odborník zohľadní aj praktickú stránku veci

A zabezpečí funkčnosť návrhu i jeho udržateľnosť do budúcna. To sa možno vo fáze plánovania zdá ako nepodstatná časť, ale pri každodennom pobyte v záhrade to oceníte.

Foto: pixabay.com/freePhotos

3. Záhradný architekt má znalosti o rastlinách

Nenavrhuje rastliny systémom pokus omyl, ale vie presne, čo robí. Vie, ktorá rastlina v akom období kvitne, kedy má plody, aká bude vysoká. Či je vždyzelená a poteší vás aj v zime.

Rovnako vie, aké stanovište rastlina potrebuje a typ pôdy k jej zdravému rastu. Okrem celkovej kompozície architekt vníma aj vzájomné kombinácie rastlín a ich štruktúr.

4. Architekt navrhne materiály vyskytujúce sa v exteriéri

A tak sa nestane zo záhrady vzorkovník. Exteriér bude ladiť s architektúrou domu. Všetky materiály, ich farby a štruktúry budú spolu korešpondovať.

Čo je tiež dôležité, budú v harmónii so svojim okolím. Pretože najviac prirodzene vyzerá to, keď používame materiály prirodzené pre prostredie, kde sa záhrada nachádza.

5. Vďaka architektovi máte plán

Vo finále budete mať v ruke návrh záhrady s rozpočtom, takže pred realizáciou získate úplnú predstavu o budgete na realizáciu.

Výsledkom spolupráce bude funkčný a estetický exteriér, kde budete chcieť tráviť celé dni.

Zdroj titulnej fotky: pixabay.com/skitterphoto