Uverejnené

Kúsok tienistého lesa v záhrade

Príroda je najmúdrejším a najtalentovanejším krajinným architektom. A tak stojí za to, nechať sa inšpirovať a vniesť pár prírodných prvkov do záhrady.

Každá záhrada sa dá rozdeliť na viac častí, ktoré sú typické svojou mikroklímou. Buď sú niektoré časti slnečné a suché, vhodné pre okrasné trávy a skalničky. Ďalšie sú polotienisté, ideálne pre kvitnúce trvalky. Nás zaujímajú  tienisté časti. Sú to miesta pod vysokými stromami, tesne pri plotoch a múroch. Stačí ak majú plochu jeden až dva metre štvorcové. Dôležité je to, že ich je v záhrade viac a opakujú sa.

Prvým prvkom, ktorý vnesie do záhrady pocit lesa je papraď. Odporúčam druh Dryopteris ´Filix Mas´ teda Papraď samčiu. Tento druh mám overený, dobre sa mu darí v našich podmienkach.

Je to papraď, ktorá vie byť vysoká aj 70 centimetrov. Vysádzajte tri kusy na meter štvorcový.  Tak docielite zapojenú výsadbu s malými medzerami. Presne tak ako v lese.  Druhým tipom na papraď je Dryopteris affinis ´Crispa´ teda Papraď plevinatá, ktorá dorastá do výšky 30 centimetrov a je poloopadavá. Papraď vďaka svojej šťavnato-zelenej farbe rozjasní tmavé miesto v záhrade.

foto: flickr.com/Rob Marquardt

Solitérny kameň je druhým prvkom. Netreba sa báť veľkých kusov. Až tie od 50cm dlhé dokážu poriadne vyznieť v priestore. Takéto kamene pôsobia veľmi autenticky.

Po pár týždňoch na nich bude mach a získajú peknú patinu. Treba siahnuť po kameni, ktorý sa prirodzene nachádza vo vašom okolí. A teda som si istá, že mramor, púštna ruža alebo leštený kameň to nebudú.

Mach je ďalším prvkom. Ten príde časom sám na tých najvlhších miestach.

foto: flickr.com/ Susanne Nilsson

Najtypickejší je pre les samorast alebo suchý konár či peň. Spolu s ostatnými rastlinami pôsobí harmonicky. Okrem toho má vo vašej záhrade ešte jednu veľmi záslužnú úlohu. Je hmyzím domčekom.


foto: flickr.com/Joshua Mayer 

Ak skombinujete všetky tieto prvky, alebo aspoň niektoré z nich, tak som si istá, že vám vzniknú miesta pri ktorých sa vždy radi zastavíte.

Zdroj titulnej fotky: pixels.com/Leah_Kelley