Uverejnené

Ako do záhrady začleniť kvetinové záhony

Záhony v záhrade nemajú byť len krásne. Majú funkciu, ktorá na prvý pohľad nie je vidieť. Pozrime sa na najbežnejšie záhony v našich záhradách.

Záhony v predzáhradke

Záhony v predzáhradke sú na ploche medzi súkromným a verejným priestorom. Všimne si ich každý okoloidúci a majiteľ okolo nich prechádza niekoľkokrát denne.

Odporúčam držať sa pravidla v jednoduchosti je krása.

Nepreháňať  to s druhmi rastlín. Sústrediť sa na čo najmenšiu údržbu a čo najvyššiu automatizáciu. Treba myslieť na to, že predzáhradka je „výkladná skriňa“ záhrady. Mala by byť vždy upravená, napriek tomu, že vy nebudete mať veľakrát čas sa o ňu postarať.

Záhony pri chodníku

Ďalšie záhony lemujú chodníky a tak opticky zmäkčujú hranicu medzi chodníkom a záhonom. Celé to pôsobí veľmi prirodzene. Ideálne sú rastliny do výšky 40 centimetrov.

foto: springlakedesign.com

Pri altánku

Pri záhradnej lavičke alebo altánku odporúčam bohatú druhovú skladbu. Špecifikom tejto časti záhrady je, že majiteľ sa tu zdržiava dlho a má dostatok času preskúmať každé zákutie.

Veľkým plusom sú rastliny s malými listami alebo veľkým množstvom drobných kvietkov.  Dôležitá je súčasť aromatických trvaliek, ako sú napríklad materina dúška či levanduľa a voňavých krov, ako sú záhonové ruže alebo jasmín.

Iné časti záhrady

Pod stromami, v tieni, sú nádherné podrastové záhony. Je mnoho druhov kríkov aj trvaliek, ktoré sú vhodné na takéto miesto do polotieňa až tieňa.

Pred múry a ploty vysádzame rastliny, ktoré majú za úlohu zakryť nevzhľadné miesta alebo nás vizuálne a zvukovo izolovať od okolia. Tu sú najefektívnejšie stálozelené druhy.

foto: pixabay.com/FigTreeDesign

Záhony v ostrovčekoch

Ostrovčekovité záhony nájdeme v záhradách veľkých rozmerov. Špecifikum je, že je na ne pohľad zo všetkých strán a podľa toho ich treba komponovať. Taký ostrovček môže byť aj priestorotvorným prvkom v záhrade. Doplnený o drobnú architektúru v podobe skulptúry ešte naberie na význame.

Výška záhonu funguje aj ako deliaci prvok v záhrade. Čím sú rastliny vyššie, tým je väčšia pohľadová bariéra a tak má záhrada aj viac častí.

Na záver platí, že osobitnú pozornosť by ste mali venovať záhonom, ktoré sú viditeľné z domu. Práve na tie sa budete najčastejšie pozerať. Preto by tieto záhony mali byť zaujímavé aj počas zimy.

Zdroj titulnej fotky: pixabay.com/counselling