Záhony v záhrade nemajú byť len krásne. Majú funkciu, ktorá na prvý pohľad nie je vidieť. Pozrime sa na najbežnejšie záhony v našich záhradách.
Záhony v predzáhradke
Záhony v predzáhradke sú na ploche medzi súkromným a verejným priestorom. Všimne si ich každý okoloidúci a majiteľ okolo nich prechádza niekoľkokrát denne.
Odporúčam držať sa pravidla v jednoduchosti je krása.
Nepreháňať to s druhmi rastlín. Sústrediť sa na čo najmenšiu údržbu a čo najvyššiu automatizáciu. Treba myslieť na to, že predzáhradka je „výkladná skriňa“ záhrady. Mala by byť vždy upravená, napriek tomu, že vy nebudete mať veľakrát čas sa o ňu postarať.
Záhony pri chodníku
Ďalšie záhony lemujú chodníky a tak opticky zmäkčujú hranicu medzi chodníkom a záhonom. Celé to pôsobí veľmi prirodzene. Ideálne sú rastliny do výšky 40 centimetrov.
Pri altánku
Pri záhradnej lavičke alebo altánku odporúčam bohatú druhovú skladbu. Špecifikom tejto časti záhrady je, že majiteľ sa tu zdržiava dlho a má dostatok času preskúmať každé zákutie.
Veľkým plusom sú rastliny s malými listami alebo veľkým množstvom drobných kvietkov. Dôležitá je súčasť aromatických trvaliek, ako sú napríklad materina dúška či levanduľa a voňavých krov, ako sú záhonové ruže alebo jasmín.
Iné časti záhrady
Pod stromami, v tieni, sú nádherné podrastové záhony. Je mnoho druhov kríkov aj trvaliek, ktoré sú vhodné na takéto miesto do polotieňa až tieňa.
Pred múry a ploty vysádzame rastliny, ktoré majú za úlohu zakryť nevzhľadné miesta alebo nás vizuálne a zvukovo izolovať od okolia. Tu sú najefektívnejšie stálozelené druhy.
Záhony v ostrovčekoch
Ostrovčekovité záhony nájdeme v záhradách veľkých rozmerov. Špecifikum je, že je na ne pohľad zo všetkých strán a podľa toho ich treba komponovať. Taký ostrovček môže byť aj priestorotvorným prvkom v záhrade. Doplnený o drobnú architektúru v podobe skulptúry ešte naberie na význame.
Výška záhonu funguje aj ako deliaci prvok v záhrade. Čím sú rastliny vyššie, tým je väčšia pohľadová bariéra a tak má záhrada aj viac častí.
Na záver platí, že osobitnú pozornosť by ste mali venovať záhonom, ktoré sú viditeľné z domu. Práve na tie sa budete najčastejšie pozerať. Preto by tieto záhony mali byť zaujímavé aj počas zimy.
Zdroj titulnej fotky: pixabay.com/counselling
Krajinný a záhradný architekt, florista.
Vyštudovala krajinnú a záhradnú architektúru na Fakulte Architektúry STU v Bratislave. V roku 2010 spoluzaložila Ateliér Papaver. Odvtedy sa venuje floristike a záhradnej architektúre. Práve tá je v posledných rokoch jej najväčšou vášňou. A tak sa s obľubou a intenzívne zaujíma o témy súvisiace s tvorbou verejného priestoru, so záhradami, terasami a pohodlným životom v nich.
Rovnako ako vo floristike, tak aj v záhradnej architektúre preferuje používanie prírodných a autentických materiálov v exteriéroch a navrhuje zaujímavé kombinácie rastlín. Jej cieľom je vytvárať prirodzený prírodný priestor, kde ľudia chcú tráviť veľa času, pre ich mentálny aj fyzický relax a úžitok.