Páči sa vám praskajúci oheň? V záhrade sa dá s ohňom pracovať ako s výtvarným prvkom. Pozrite sa ako.
Väčšina ľudí si predstaví ohnisko niekde vzadu v záhrade, ktoré využije sotva párkrát do roka. Alebo ako gril, ktorý má iba praktickú funkciu. Existuje riešenie, ktoré je nielen praktické, ale je aj silným dizajnovým prvkom.
V okolí ohňa panuje jedinečná atmosféra. Je v ňom niečo archetypálne. Pobyt pri ohni je pre nás prirodzený, je to naše „hygge“, navodzuje pocit útulna a bezpečia.
Ohnísk je mnoho typov. Niektoré sú zložitejšie na výrobu, iné menej. Výborným riešením je misa. Veľká, kovová, kamenná alebo keramická. Najčastejšie kovová. Takáto misa slúži ako ohnisko na opekanie a s prídavným kovovým roštom aj ako gril.
Jej realizácia je rýchla. Misu kúpite a prinesiete domov. Nie je potrebné žiadne murovanie. Netreba byť zručný majster či majsterka. Stačí misu položiť na nehorľavý povrch, čo môže byť dlažba, štrk alebo mlat.
Takéto ohnisko sa hneď stane ústredným prvkom časti záhrady. Preto by misa mala byť na výhľad z domu. Ak nebudete chcieť tráviť čas vonku, môžete oheň pozorovať z pohodlia obývačky.
Ak zrovna ohnisko nepoužívate, naukladajte do misy nakálané kusy dreva. Vyzerá to fantasticky.
Misa máva priemer okolo 70-100 centimetrov. Na spodu má dierku, ktorou odteká dažďová voda. Takéto ohnisko viete kúpiť v záhradných doplnkoch.
Aj kovový kôš je veľmi obľúbené prevedenie ohniska.
Do malej záhrady sa možno ohnisko nezmestí, ale na olejové záhradné fakle sa miesto určite nájde. Stačí zapichnúť dva-tri kusy do pôdy pri terase. Už aj takýto malý plameň vie spraviť veľký dojem a pocit relaxácie.
Zdroj titulnej fotky: Ateliér Papaver
Krajinný a záhradný architekt, florista.
Vyštudovala krajinnú a záhradnú architektúru na Fakulte Architektúry STU v Bratislave. V roku 2010 spoluzaložila Ateliér Papaver. Odvtedy sa venuje floristike a záhradnej architektúre. Práve tá je v posledných rokoch jej najväčšou vášňou. A tak sa s obľubou a intenzívne zaujíma o témy súvisiace s tvorbou verejného priestoru, so záhradami, terasami a pohodlným životom v nich.
Rovnako ako vo floristike, tak aj v záhradnej architektúre preferuje používanie prírodných a autentických materiálov v exteriéroch a navrhuje zaujímavé kombinácie rastlín. Jej cieľom je vytvárať prirodzený prírodný priestor, kde ľudia chcú tráviť veľa času, pre ich mentálny aj fyzický relax a úžitok.