Uverejnené

Oheň dodá záhrade iskru

Páči sa vám praskajúci oheň? V záhrade sa dá s ohňom pracovať ako s výtvarným prvkom. Pozrite sa ako. 

Väčšina ľudí si predstaví ohnisko niekde vzadu v záhrade, ktoré využije sotva párkrát do roka. Alebo ako gril, ktorý má iba praktickú funkciu. Existuje riešenie, ktoré je nielen praktické, ale je aj silným dizajnovým prvkom.

V okolí ohňa panuje jedinečná atmosféra. Je v ňom niečo archetypálne. Pobyt pri ohni je pre nás prirodzený, je to naše „hygge“, navodzuje pocit útulna a bezpečia.

Foto: peterfudgegardens.com.au

Ohnísk je mnoho typov. Niektoré sú zložitejšie na výrobu, iné menej. Výborným riešením je misa. Veľká, kovová, kamenná alebo keramická. Najčastejšie kovová. Takáto misa slúži ako ohnisko na opekanie a s prídavným kovovým roštom aj ako gril.

Jej realizácia je rýchla. Misu kúpite a prinesiete domov. Nie je potrebné žiadne murovanie. Netreba byť zručný majster či majsterka. Stačí misu položiť na nehorľavý povrch, čo môže byť dlažba, štrk alebo mlat.

Foto: robertplumb.com.au

Takéto ohnisko sa hneď stane ústredným prvkom časti záhrady. Preto by misa mala byť na výhľad z domu. Ak nebudete chcieť tráviť čas vonku, môžete oheň pozorovať z pohodlia obývačky.

Ak zrovna ohnisko nepoužívate, naukladajte do misy nakálané kusy dreva. Vyzerá to fantasticky.

Foto: Ateliér Papaver

Misa máva priemer okolo 70-100 centimetrov. Na spodu má dierku, ktorou odteká dažďová voda. Takéto ohnisko viete kúpiť v záhradných doplnkoch.

Foto: onekindesign.com

Aj kovový kôš je veľmi obľúbené prevedenie ohniska.

Foto: Ateliér Papaver

Do malej záhrady sa možno ohnisko nezmestí, ale na olejové záhradné fakle sa miesto určite nájde. Stačí zapichnúť dva-tri kusy do pôdy pri terase. Už aj takýto malý plameň vie spraviť veľký dojem a pocit relaxácie.

Foto: pixxabay.com/Timothy90

Zdroj titulnej fotky: Ateliér Papaver