Uverejnené

Má vaša Monstera diery na listoch?

Jedným z najväčších comebackov, popri svokriných jazykoch, je určite Monstera deliciosa. Rastlina, ktorú sme bežne nachádzali na tých najbežnejších miestach, sa dnes vyprofilovala na veľmi obľúbený dizajnerský prvok. A nie je tomu divu. Tu je zopár rád ako sa o ňu starať.

Umiestnenie

Z vlasnej skúsenosti som zistila, že Monstera je tak trochu nezmar. Najlepšie sa jej darí na svetlom mieste, no úplne v pohode je aj s tienistým kútom. Monstera má tú schopnosť, že si na mieste, kde ju umiestníte nájde svoju cestu ku svetlu.

Zálievka

Pôda by sa mala po celý rok udržiavať mierne vlhká. Ja polievam väščinou jedenkrát za týždeň, v lete si pýta výdatnejšiu zálievku. Cez zimu polievam len jedenkrát za dva týždne. Vždy najprv skontrolujte pôdu a podľa nej zistíte, koľko a či potrebuje poliať. Veľmi totiž záleží na tom, či máte doma vlhký alebo suchý vzduch.

Foto: Ateliér Papaver

Starostlivosť

Monstera má v obľube vyššiu vlhkosť vzduchu, a preto je potrebné ju postrekovať rozprašovačom. Z času na čas ju môžete aj celú osprchovať vo vani, aby ste ju zbavili prachu. V lete odporúčam raz za týždeň. Dôležité je aj pravidelné čistenie listov navlhčenou handričkou. Bude sa jej tak lepšie dýchať a vy sa zas môžete kochať krásnymi lesklými listami.

Že vaša Monstera nemá listy bez veľkých dier ako ste si to predstavovali? Nebojte sa! U Monstery platí, čím je staršia, tým má viac dier.  Takže počkajte, časom sa diery objavia.

Zdroj titulnej fotky: pexels_Scott Webb