Uverejnené

Zelená džungla v kúpeľni?

Tu sú tri horúce tipy na ideálne kúpeľňové rastliny. 

Väčšina z nás má, predpokladám, kúpelňu bez okien (tí, ktorí majú okná to majú vyhraté a môžu mať v kúpelni takmer akúkoľvek rastlinu), čiže svetlo nebude dôležitý faktor v tomto článku – je jasné, že ho tam veľa nie je.

Naopak faktor, na ktorý sa zameráme je vlhkosť vzduchu, kedže tej má každá kúpelňa na rozdávanie.

Prvou skupinou rastlín, ktorým sa darí v kúpelniach sú paprade. Vyhovuje im svetlé, ale aj veľmi tmavé miesto, čo je pre nás podstastné. Ich prirodzené prostredie sú lesy a kvôli tomu majú rady vysokú vzdušnú vlhkosť. Papradí je veľa druhov. V kúpelni sa vám bude vynímať Adiantum raddiantum, ktorý previsá a skvelou voľbou je aj najznámejší druh paprade Nephrolepis exaltata. 

Foto: deecampling

Ďalšou skvelou rastlinou do kúpelne je nezmar medzi rastlinami,  Epipremnum pinnatum, u nás známy ako Potosovec zlatý či Divý Jano. Nezmar preto, lebo sa mu darí všade, aj v kúpelni. Je to ťahavá rastlina, ktorej stonky môžu dosahovať až 10 metrov.

Ak by sa vám nepáčilo jej typické sfarbenie do žlta, adekvátnou náhradou za ňu je Philodendron scandens, ktorý sa vám bude takisto pekne ťahať po kúpelni.

Foto: anchor2311

Jedným z najväčších návratov si v poslednej dobe užívajú Sansevierie, známejšie ako svokrine jazyky. Sú v obľube vďaka ich nenáračnosti, ktorú prejavujú aj v kúpelniach. Poznáme vyše 70 druhov, líšia sa sfarbením či tvarom listov. Za mňa vyberám do biela panašovanú Sansevieriu ´Silver Hahnii´ a klasiku Sansevieriu trifasciatu.

Foto: dunsworld

Máte nejaké iné tipy na rastlinky, ktorým sa darí v kúpelni? Podeľte sa s nami o ne v komentároch.

Zdroj úvodnej fotky: Fanny Zedenius