Stálozelené izbové rastliny sú v posledných rokoch čoraz častejším dizajnovým prvkom. Môžeme hovoriť o návrate zo 60. a 70. rokov, kedy boli na vrchole svojej popularity. Niet divu. Okrem toho, že krásne dopĺňajú interiér, majú aj mnoho iných benefitov.
Pamätáte si aj vy na chodby škôl, úradov a vlastne na všetky chodby verejných budov, ktoré sa nezaobišli bez nejakých stálozelených rastlín?
Tak ich má veľa ľudí stále zafixované. Veď len skúste babke spomenúť ako prahnete po Monstere. Len pokrúti hlavou, že za jej mladosti bolo takých rastlín habadej.
Dnes už stálozelené rastliny tvoria bežnú súčasť domácnosti. Snažíme sa tak o prepojenie prírody s našimi domovami, o ich zútulnenie. Tým, že mestský život je stále menej a menej zelený, izbové rastliny sa stávajú dokonalým riešením ako si vytvoriť svoju vlastnú oázu v meste.
Izbové rastliny, samozrejme, nie sú len na okrasu, blahodárne vplývajú aj na naše zdravie. Nejedna štúdia potvrdila, ako priaznivo na nás vplýva zeleň v domácnosti.
Sú dôležité pre našu duševnú pohodu a dokážu zlepšiť aj kvalitu vzduchu. Výskum NASA z 80. rokov potvrdil, že rastliny ako napríklad Ficus benjamina, Sansevieria trifasciata alebo Dracaena fragrans dokážu filtrovať toxíny a škodlivé látky z ovzdušia.
V neposlednom rade sú izbové rastliny veľmi pekné. Z môjho pohľadu nič tak nepodčiarkne charakter priestoru, ako práve zaujímavá izbovka.
Ľudia si to uvedomujú a izbové rastliny, či už živé vo svojej plnej kráse alebo len ako dizajn, sa objavujú čoraz častejšie v interiéroch bytov, reštaurácií, kaviarní a na všetkých možných predmetoch od nástenných tapiet až po oblečenie či kuchynský riad.
Zdroj úvodnej fotky: ferhat.kucukakar
V Ateliéri Papaver to popri škole ťahá už niekoľko rokov a život bez kvetov si vie predstaviť len ťažko. Stretnete ju v ateliéri, kde vám rada uviaže kytičku alebo poradí so starostlivosťou o izbové rastlinky, ktoré sú takou jej malou úchylkou.