Uverejnené

Prevencia a prvá pomoc proti škodcom

Rastliny, tak ako každé živé organizmy, potrebujú pravidelnú starostlivosť a hlavne našu pozornosť. Inak sú oslabené a ľahko napadnuteľné. Naštastie stačí dodržiavať zopár jednoduchých krokov, aby sme sa tomu vyhli.

Základná hygiena

V prvom rade treba dbať na čistotu rastlín. Dôležité je pravidelné utieranie prachu z listov. Pretože pod vrstvou prachu sa rastline ťažšie dýcha. Prach sa dá odstrániť aj sprchovaním. Plusom je, že touto pravidelnou údržbou sa odstraňujú aj niektorí škodcovia.

Taktiež treba odstraňovať všetky listy, či iné časti rasliny, ktoré vyzerajú nezdravo. Zbytočne berú živiny a oslabujú celú rastlinu.

Je dobré odstraňovať aj opadnuté listy, ktoré ležia na vrchu zeminy. Pod vrstvou opadnutých listov sa môžu ľahšie množiť baktérie. Z času na čas treba prekypriť povrch pôdy vidličkou. To zabráni tvorebe machu.

Preventívna priehliadka

Povedala by som, že toto je asi najdôležitejší bod, ktorým môžete pomôcť svojim rastlinám. Dajú sa tak zbadať prvé náznaky chorôb a môžete včas zakročiť.

Odporúčam si vyhradiť čas jedenkrát do týždňa, kedy rastliny skontrolujete. Treba pozorne prezrieť všetky listy, obrátiť ich, pretože najčastejšie nájdeme škodcov alebo ich larvy práve na spodnej strane listov. Kľudne si zoberte aj lupu.

Viac priestoru

Tak ako aj nám, ľuďom, je nepríjemné tlačiť sa ako sardinky, rovnako nepríjemné je to rastlinám. Ak sú uložené nahusto, neprúdi medzi nimi vzduch a môžu vznikať hubovité choroby. Preto ich treba skôr roztrúsiť po priestore. Po dizajnovej stránke je pozitívne, že každá rastlina tým vynikne.

Foto: pexels_daria_shevtsova

Izolácia

Posledný bod je stav núdze, alebo posledná záchrana. Ak sa vám rastlina zdá nejakým spôsobom závadná a neviete si s ňou rady, vždy je lepšie ju ihneď izolovať od ostatných, aby sa nenakazili aj ony, lebo škodcovia vedia prejsť z jednej rastliny na druhú veľmi rýchlo .

Nájdite týmto rastlinám miesto bokom, no stále vyhovujúce ich potrebám. Prezrite ju, očistite, poprípade osprchujte a dajte jej čas. Ona to možno zvládne aj sama.

Predtým ako sa obrátite na rôzne postreky, skúste tieto jednoduché kroky. Ideálne oveľa skôr ako v hodine dvanástej, rastlinky sa vám za to poďakujú.

Zdroj úvodnej fotky: Pexels/Daria Shevtsova