Uverejnené

Prečo sa izbovým rastlinám najskôr nemusí dariť

Kúpili ste si izbovú rastlinu a nedarí sa jej? Dôvodov môže byť viac, uvedieme tie najbežnejšie.

Ešte pred nákupom

Výber novej rastliny by ste mali starostlivo zvážiť. Zamyslite sa, aké podmienky potrebuje, aké jej vy môžete poskytnúť a riaďte sa podľa nich. Tiež si dopredu premyslite, kde rastlinu umiestnite, a či bude mať dostatok priestoru na rast.

Nie je totiž nič horšie, ako si kupiť novú parádnu rastlinu a až doma zistiť, že jej žiadna miestnosť v byte nevyhovuje a ani ten priestor na ňu niet. Odskúšané. Neodporúčam.

Nákup

Vraví sa, že nezáleží na tom, kde rastlinu kupujete, ale na tom, akú tam mala starostlivosť. Plne súhlasím.

Pozorne popozerajte celú rastlinu a skontrolujte, či je všetko v poriadku. Listy by mali vyzerať zdravo, pozrite hlavne na spodnú stranu listov. Ak sa vám na nich niečo nezdá, radšej nekupujte, mohli by to byť škodcovia.

Foto: Ateliér Papaver

Neodporúčam kupovať rastliny s úplne preschnutým substrátom alebo s vrstvou machu. Môžu mať poškodené korene.

Taktiež sa vyhýbajte rastlinám, ktoré sú umiestnené v tmavých kútoch či v prievane.

Rastliny kupované v supermarketoch žijúce zopár dní pod umelým osvetlením, nie sú tiež zrovna výhra, ale dokážu to prežiť.

Po nákupe

Treba si uvedomiť, koľko toho vaša nová rastlina musela prežiť. Až doteraz nemala stabilné miesto pre svoj rast, a aj preto sa jej nemusí u vás hneď dariť.

Dajte jej čas na aklimatizáciu. Skontrolujte pôdu a ak treba, polejte ju. Očistite rastlinku od prachu, nájdite jej miesto a vyčkajte, kým sa jej u vás zapáči.

Zdroj titulnej fotky: Ateliér Papaver